Або іншими словами: з часом ми стаємо все слабшими і піддаємося цьому. Тим часом невирішене психологічне насильство у стосунках може мати трагічні наслідки.
Чому психологічне насильство у стосунках важко довести? Бо, на відміну від фізичного, воно не залишає видимих слідів і, хоча часто триває роками, важко покінчити з ним і притягнути винного до відповідальності. Трапляється, що жертва психологічного насильства у стосунках , хоча й відчуває, що «щось не так», стосунки, в яких він перебуває, нерівні або партнер зловживає своєю перевагою, не знає, що те, що він переживає, має назву.
Про це шокуюча книга Ренати Кім «Чому ніхто не бачить, що я вмираю». Історії жертв насильства», автор якої розповідає, коли має горіти червоне світло та як врятуватися у зв’язку з кривдником.
Психологічне насильство у стосунках: чому це важко довести?
Психологічне насильство у стосунках також важко довести в суді: слово на слово без додаткових видимих ран, які без сумніву могли б засвідчити правду жертви, іноді недостатня зброя в боротьбі за справедливість. Однак варто пам’ятати, що психологічне насильство, як у стосунках , так і поза ними, є злочином.
Психологічне насильство у стосунках: червоні прапорці
І межа між тим, що дозволено, і тим, що вже вважається психологічним насильством у стосунках, тонка. І хоча її винуватці заперечують, вона включає всі дії, які завдають шкоди одній із сторін або викликають у неї дискомфорт, тобто. образи, приниження, шантаж, погрози та маніпуляції – незалежно від причин, що стоять за ними.
Психологічне насильство у стосунках: статистика
Статистика показує, що психологічного насильства у стосунках частіше зазнають жінки (згідно зі звітом ЦСУ, це відбувається аж у 80% випадків), хоча це не правило. Дослідники зазначають, що культурні проблеми та моделі виховання, закріплені культурою, винні набагато більше, ніж генетика. Важливо відзначити, що за статистикою психологічне насильство у стосунках трапляється так само часто, як і між іншими людьми, пов’язаними емоційним зв’язком або залежністю, наприклад, батьками та дітьми, роботодавцем і працівником або близькими людьми, наприклад друзями.
Психологічне насильство у стосунках: наслідки
Варто пам’ятати, що психологічне насильство у стосунках хоча й важко довести, але загрожує наслідками. Дослідження чітко показують, що тривале переживання може призвести до депресії, посттравматичного стресового розладу, тривоги та навіть у крайніх випадках до спроб самогубства жертви. У випадку з найменшими психологічне насильство кидає тінь не лише на емоційний, а й на інтелектуальний розвиток.
За оцінками жіночих організацій, 800 000 жінок зазнають психологічного насильства у стосунках. Хоча ці цифри можуть бути заниженими. Багато з них, побоюючись стигматизації чи ескалації насильства, не повідомляють про це в поліцію, тому в поліцейських звітах також є дані, які не відображають реального стану речей.
Психологічне насильство у стосунках: приклади
Рената Кім у книзі Чому ніхто не бачить, що я вмираю. Історії жертв насилля», що вийшла у видавництві WAB, представляє історії жертв психологічного насильства у стосунках чи поза ними в різних ситуаціях залежності.
Понад десяток репортажів, написаних від першої особи, автор аналізує механізм вступу в токсичні стосунки, їх подальші етапи та складність, через яку багато людей залишаються в них попри все.
Як зазначають психологи, психологічне насильство у стосунках запускає складний механізм залежності, такий же складний і такий же складний для подолання, як алкоголізм чи будь-яка інша залежність. Крім того, з часом, коли жертва продовжує піддаватися психологічному насильству у стосунках, вона стає все більш слабкою, а механізми захисту від психологічного насильства у стосунках стають все більш неефективними.
Трапляється й так, що з часом, не зумівши вирватися з кола психологічного насильства у стосунках, людина, яка його зазнає, починає сумніватися у власному розумі та здатності тверезо оцінювати ситуацію, поступово приймаючи точку зору кривдника. Що робить психологічне насильство у стосунках переважно соціально схвалюваним або отримує соціальне схвалення, це той факт, що оточення зазвичай на боці ката, а не жертви, не вірячи в те, через що вона проходить.
Психологічне насильство у стосунках: як діяти, щоб врятуватися
Герої книжки Ренати Кім «Чому ніхто не бачить, що я вмираю. Історії жертв насильства» переважно жінки, хоча були й свідчення чоловіків, які зазнали психологічного насильства у стосунках. Ось кілька порад, як це розпізнати і як діяти, щоб врятуватися.
Перші ознаки
Якщо після першого вибуху почуттів, коли ти кожен день чув, що ти найкрасивіша, чудова, єдина, що всі раніше були поганими жінками і божевільними, настає сильний зрив. Це може бути брехня, сварка з незрозумілої причини, порушення вірності або перша зрада. Те, що вас здивує і розчарує, покаже чоловіка, який вас зачарував, в іншому світлі. Психологічне насильство у стосунках часто починається саме так, невинно.
Як кривдник маніпулює
Якщо після першої неприємної події ваш партнер вибачиться і пообіцяє поправитися, то через деякий час він зробить те ж саме. Він знову збреше вам, обдурить або зрадить, а коли ви зловите його на цьому, він все заперечить. Або вона почне вам говорити, що ви все вигадуєте, що ви хворобливо підозрілі та істеричні, вам має бути соромно. Він просто почав маніпулювати вами, і це одне з облич психологічного насильства у стосунках.
Причина довіри
Не емоції, тому що психологічне насильство у стосунках тікає найлегше. Якщо ви бачите, що у ваших стосунках все йде не так, вас не поважають і не люблять, а використовують, принижують і обманюють, не заспокоюйтеся запевненнями, що вам це тільки здається, і що ваш партнер любить вас, має добрі наміри і чистий. наміри щодо вас. Спробуйте побачити свою ситуацію так, ніби це ваша сестра чи подруга. Подумайте, чи хотіли б ви, щоб хтось ставився до них так, як ставилися до вас. Якщо ви вирішите цього не робити, вам буде простіше перестати обманювати себе, що людина, через яку ви плачете, хороша для вас.
Чому так важко відпустити
Чому вам так важко розірвати ваші бурхливі та хворобливі стосунки, навіть коли ви відчуваєте, що вони на межі психологічного насильства? Люди, які не ладнають, зазвичай просто розлучаються. Тим часом ви продовжуєте повертатися, навіть якщо знаєте, що не повинні. Коли ви намагаєтеся втекти, ваш партнер завжди знайде спосіб переконати вас повернутися. Він скаже, що ви призначені один одному, що без вас життя не має сенсу, він запропонує позначити минуле товстою лінією. І ви знову піддастеся, тому що ви вже залежні від цих отруйних стосунків. Ти краще будеш страждати, ніж жити без неї.
Не чекайте наступного удару
Якщо через постійну напругу ви не можете їсти, тому що вам важко пережовувати їжу, якщо ви не можете спати, а якщо вам вдається заснути, вам сняться кошмари, якщо вас заспокоює тільки алкоголь чи інші наркотики - ви є проблема. Якщо ви постійно думаєте про те, що зараз буде у ваших стосунках, з якого боку припаде наступний удар, і заспокоюєтеся лише тоді, коли ваш партнер поруч і ви на нього стежите – ваша проблема ще серйозніша. Чоловік, якого ви думаєте, що ви любите, поступово руйнує вас - це жорстоке поводження в чистому вигляді: він бачить це, але не хвилюється. Ти просто ще одна зла жінка, божевільна. Він ось-ось кине вас, шукайте іншу жертву.
Втекти
Біжи першим. Припиніть будь-які контакти, не дозволяйте йому продовжувати так поводитися з вами. Він не визнає застосування психологічного насильства у стосунках. Ви також не намагайтеся йому нічого довести - він не зрозуміє, не прийме. Погодьтеся, що він ніколи не попросить у вас щирих вибачень. Рятуйся, тікай.
Тільки так можна звільнитися від психологічного насильства у стосунках.